Kalorifer Böceği İle İlgili Sorular

kalorifer_bocegi

 İnsanlar en çok evlerinde barınan canlıların ne ile beslendiklerini nerelerde yaşadıklarını ve nasıl ürediklerini merak ederler. Böcekler de tıpkı insanlar gibi beslenmeye ve barınmaya ihtiyaç duyarlar. Kış aylarında dışarıda yuva yapmak ve barınmak bu canlıları için oldukça zordur. Şiddetli yağmurlar nedeni ile yuvaları sular altında kalan canlılar daha iç kesimlere yerleşmek adına yola çıkarlar. Bu yolda kendilerine uygun olan yerleri barına bilecekleri alanlar haline getirirler. Bu yolda en çok nemli ve besin bulabilecekleri alanları tercih ederler. Bu da hiç kuşkusuz insanların toplu halde yaşamakta oldukları ev, bina, okul, otel, yuva, yurt, yemekhane, fabrika, büfe, restoran, otopark, iş yeri, ofis gibi alanlardır. Kalorifer böceği de bu canlılardan yalnızca biridir. Güçlü ve dirençli yapıya sahip olması nedeni ile etkili ilaçlar uygulanmadığı sürece yok edilmeleri olanaksızdır. Kalorifer böceği ile mücadele de mutlaka profesyonel destek olunmalıdır.

Evde kalorifer böceği daha çok mutfak, banyo, lavabo, duvar dipleri, çatı katları, bina depolar, su depoları, çöplükler gibi alanlarda bulunurlar. Unutulmamalıdır ki görünürdeki bir böcek binlerce böceğin habercisidir. Bizlere tek tük görünseler de bulundukları alanlara yapmış oldukları gizli yuvalarında oldukça kalabalık canlılardır. Sıkça sorulan diğer sorulardan biri de nasıl üredikleridir. Kalorifer böceği üremesi yumurta ile gerçekleşmektedir. Yumurtalarını kapsül şeklinde sırtlarında taşırlar taşımış oldukları yumurtaları ölürken dahi bulundukları alana bırakabilmektedirler. Her seferinde yaklaşık olarak 50 -60 tane yeni yavru dünyaya getirirler.

Oldukça hızlı çoğalmakta olan bu canlıdan nasıl kurtulmak gerektiği de merak edilen bir başka sorudur. İnsanlar eczanelerden almış oldukları ilaçlar ve tozlar ile gördükleri bir böceğin üzerine uygulanması ile ondan kurulacaklarını zannederler. Ancak durum o kadar da basit değildir. Önemli olan onların yuvalarına erişebilmek ve kalorifer böceği ilaçlama yapmaktır. Sevdikleri maddelerden hazırlana ilaçların kokusunu alan canlı ilacı yiyerek ölür bu şekilde yok edilebilirler. Mutlaka profesyonel haşere ilaçlama firmalarından yardım alınmalıdır. Sağlık bakanlığınca onaylı olan firmamızdan yardım alabilirsiniz. 

Yayınlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir