kene

Kene ilaçlama yapılmadan yok edilmesi en zor olan haşerelerin başında geldiği gibi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına yol açarak birçok insanın ölümüne de neden olan bir haşeredir. Dünyanın birçok yerinde yaşayabilen ve genellikle açık alanlarda, yeşilliklerde ve kuytu alanlarda yuva yapan keneden kurtulmak için ilaçlama yaptırmak şarttır. 1 mmden daha küçük olan kene; nemli, sıcak ve kuytu alanlarda çok hızlı bir şekilde çoğalabilmektedir. Pire ve tahtakurusu gibi kan emerek beslenen haşereler arasında yer alan pire, hayvanların üzerinde yuva yapmadığı gibi genellikle ağaçların üzerinde gizlenmekte ve canlı vücuduna yapışarak beslenmektedir. Kan emdikçe şişen ve tamamen şişene kadar kan emmeye devam eden bu haşereler özellikle ilkbahar aylarında üremeye başladığından, havaların ısınmasıyla birlikte önlem amacıyla kene ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

 

Eklembacaklı haşereler arasında yer alan kene, bir yumurtlamada ortalama olarak 7 bin larva bırakmaktadır. Yumurtalarını toprağın altına gizleyen kenelerin bazı türleri üreme sonrasında ölürken, bazı türleri yaşamaya devam eder. Kahverengi tonlarında olan ve çok hızlı hareket edemeyen bu kene ile mücadele için ilaçlama uygulamasının bir an önce yapılması şarttır. Kısa sürede bin katına çıkan kene popülasyonunun önüne geçebilmek için üreme döneminden önce kene ilaçlaması yapmak, kenelerin üremesini engelleyeceği gibi çoğalmalarının da önüne geçecektir.

 

İnsan ya da hayvan derisini keserek, başı yoluyla derinin içine giren ve kan emen kene, genellikle vücudun aynı yerinden şişinceye dek kan emer. Beslenmesini tamamladıktan sonra, başını deriden çıkaran ve canlı vücudunu terk eden bu haşereler, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan virüsü canlıya bulaştırmış olmuş. Kısa sürede ölüme neden olabilen kene, sıcak havalarda, özellikle piknik alanları, park, yeşillikler gibi bölgelerde sıklıkla görülmektedir. Açık alanlarda rastlandığı gibi kapalı alanlarda da bilhassa yazlık ve çiftlik gibi alanlarda sıklıkla görülen keneleri yok etmek için profesyonel şekilde hizmet veren ve kaliteli ilaçlar kullanarak uygulama yapan kene ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak şarttır.

 

Kene ısırması ya da kene yapışması durumunda acilen doktora başvurmak ve uzman yardımı almak şarttır. Kenenin deriden çıkarılmaya çalışması başının vücut içerisinde kalmasına neden olabileceğinden, bu yönteme başvurmamak şarttır. Kene yapışması durumunda, ısırılan yere hiçbir müdahalede bulunmadan sağlık kuruluşlarına başvurmak oldukça önemlidir. Kenelerin neden olduğu zararlardan korunmak ve bu haşerelere karşı koruma sağlamak için, bu haşerelerin sık görüldüğü açık alanlara düzenli olarak ilaçlama yaptırmak şart olduğu gibi kapalı alanlara girişini önlemek için de haşere ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak son derece önemlidir. Etkili kene ilaçları kullanılarak, sıvı şekilde yapılan kene ilaçlaması, açık alanlarda buharlama yöntemi ile yapılabildiği gibi kapalı alanlarda püskürtme yoluyla da yapılabilmektedir.

Yayınlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir