Tahta Kurdu İlaçlama Servisi

tahta kurduGenellikle serin ve nemli yerlerde bulunan Tahta Kurtları, evlerimizde veya kullanılan birçok ahşap malzemede uzun zaman boyunca korunabilen ve girdiği her eşyayı çürüten bir zararlıdır.  Genelde ilkbahar sonları ile yaz aylarında görülen bu haşereler bizler için ve özellikle sanatsal eserler için son derece tehlikeli mahlûklardır. Tahta kurdu ilaçlama işlemi gerçek anlamda uzmanlık ve bilgi isteyen bir ilaçlama yöntemidir.

Diğer ilaçlama işlemlerinde daha zor olan bu ilaçlama işlemi için lisanslı ilaçlama şirketler tercih edilmelidir. Bu haşereler yerleştikleri ahşap ve tahtaların içerisinde fark ettirmeden yıllarca yaşayabilmektedir. Tahta kurdu ilaçlama sistemi için kullanılan yöntem gazlama veya dumanlama denilen Fümigasyonun sistemidir.

Gazlama veya dumanlama sisteminde, zararı belli olan tahta kurtları için en yaygın olarak kullanılan ve başarı sağlanan yöntemdir. Bu zararların yetişkinleri 2 yıldan fazla sürede yerleştiği ahşabın, ağacın ve kitapların içerisinde kalabilir. Fark edilmediği takdirde yerleştiği alandaki selülozu yiyerek un ufak eder. Ağaçların ve ağaçtan yapılan her şeyin ana maddesi selülozdur. Tahta kurdu ilaçlama işlemleri için gerekli olan kimyasal ve ilaçlar Tarım mühendisi tarafından hazırlanarak uzman personele verilir.  Eğitimli personel gazlama işlemi ile ortamdaki havayı bu zararlıların zehirleneceği şekilde yayarak ağaç kurtlarının yok olmasını sağlar. Bu şekilde yapılan ilaçlama yöntemi kısa sürede sonuç vermekte ve Tahta Kurtları zaman içerisinde yok olmaktadır. Tahta Kurtları ile mücadele tekniklerinden bir diğeri yuvalandıkları yerlere direkt olarak ilaç sıkmaktır. Bu şekilde yapılan uygulamaların başarısı ilacın veya sıkılan kimyasalın bu zararlılara ve en derinlerdeki yumurtalara ulaşmasıyla sağlanacaktır. Tahta kurdu ilaçlama şirketleri bu zararlıyla mücadelede insanları ve kurumları devamlı suretle ahşapları, sanatsal eserleri ve kitapları yani ağaçtan yapılan her şeyi zaman zaman kontrol etmeye çağırmaktadır. Bu illet girdiği yerde yıllarca saklandığı için ancak ahşap veya ağaç eşyanın çürümesi ile ortaya çıkar.

Tahta kurtları ilaçlama firmaları kullandığı ve uyguladığı ilaçlar Sağlık ve Tarım Bakanlığınca onaylı ürünlerdir.

Tahta Kurdu ilaçlama şirketleri sadece bu zararlıyı değil kene yılan, çiyan tarzı zararlı ve tehlikeli haşereleri de başarıyla yok etmektedir.

Yayınlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir